Żywienie przed treningiem/meczem.

zywienie przed

Czas na odrobinę specjalistycznej wiedzy dotyczącej żywienia w sporcie przed treningiem/meczem. Żywienie w sporcie jest jedna z istotniejszym cech sukcesu sportowca. Wielu sportowców nie przywiązuje większej wagi do żywienia, a szkoda bo później trzeba wysłuchiwać tłumaczeń np. „opadłem z sil”, „odłączyli mi prąd” itd. Przedstawię wam kilka podstawowych zasad żywienia przed treningiem/meczem. Oto one:

Podzielmy żywienie na dwa działy:

1) Płyny

  • jeśli zaczniesz zawody albo trening w fazie odwodnienia ucierpi na tym twój organizm i spadną szanse na wygrana. Już 2% utraty wody obniża twoja wydolność Dlatego wypijaj od 400 ml do 600 ml płynów (np. mineralizowanej wody) na 1,5h przed treningiem/meczem

2) Żywienie

  • przed zawodami lub treningiem musisz zadbać o to by zapasy glikogenu były naładowane maksymalnie co pozwoli ci opóźnić efekt zmęczenia i spadku energii podczas wysiłku. Dlatego zadbaj o to by dostarczyć na godzinę przed treningiem lub meczem lekkostrawny posiłek, który dostarczy Ci 1g węglowodanów na kg masy ciała. Przykładowo osoba ważąca 80 kg, powinna dostarczyć 80 g węglowodanów.

Można w bardzo łatwy sposób połączyć oby dwa punkty stosując przed wysiłkiem napoje dla sportowców, które nawodnia organizm oraz naładują glikogen. Przeciętny napój np. Isostar zawiera 88g węglowodanów na 100g. Pamiętajmy również o jednej z najważniejszych kwestii, a mianowicie takiej by stosować przed treningami, a na pewno już przed zawodami tylko i wyłącznie znane nam i sprawdzone produkty spożywcze. W innym wypadku mogą przynieść one nam więcej szkód niż pożytku. Kolejne artykuły będą poświęcone żywieniu w trakcie oraz po wysiłku, więc zapraszam do śledzenia strony.

Pozdrawiam

Tomi

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s