Przygotowanie motoryczne w tenisie ziemnym

Artykuł dedykowany zawodnikom, trenerom oraz amatorom tenisa ziemnego. Dotyczy przygotowania fizycznego właśnie w tej dyscyplinie tak jak obiecywałem. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że tenis ziemny to najtrudniejsza dyscyplina sportowa świata i na początku możecie się zdziwić ale po dłuższym zastanowieniu przyznacie rację i ja również w 100% się z tym zgadzam.

 

Biorąc pod uwagę fakt, iż zawodnik tenisowy musi mieć rozwinięte wszystkie cechy motoryczne na ponad przeciętnym poziomie już stawia tenis w czołówce, dokładając do tego wszystkiego fakty takie, że zacząć naukę trzeba w dużo wcześniejszym wieku niż w innych dyscyplinach bo w przedziale 5-7 lat oraz duże nakłady finansowe by podróżować po świecie grając najlepsze turnieje bez wsparcia ze strony klubu cechuje tenis na pierwszym miejscu. Ale czy to właśnie za to nie kochamy tego sportu? Sukces zdobyty trudną i wyboistą drogą smakuje dwa razy lepiej.

 

Wracając do przygotowania fizycznego w tenisie. Całą sztuką pokierowania treningiem jest to by rozwijać wszystkie cechy motoryki zaczynając od szybkości, zwinności wytrzymałości, kończąc na k ordynacji, czasu reakcji, szerokiego postrzegania. Zadając sobie pytanie czy jest cecha która jest najważniejsza można śmiało odpowiedzieć, że taką cechą jest szybkość, a co za nią idzie również zwinność. Jest to cecha w dużej mierze uwarunkowana genetycznie w zależności czy mamy zawodnika z przewagą włókien mięśniowych szybko kurczliwych czy wolno-kurczliwych. Specjalistycznym treningiem jednak możemy zmienić strukturę powyższych włókien, tak by znaczną przewagę stanowiły włókna szybko-kurczliwe odpowiedzialne głównie za szybkość i dynamikę. Zawodnik musi kształtować powyższe cechy już od najmłodszych lat, gdzie trening w latach młodzieńczych powinien się głównie opierać na kształtowaniu k ordynacji, czasu reakcji, dynamiki i szerokiego postrzegania (głównie w formie zabaw), a z wiekiem zaczynają w treningu dominować treningi ukierunkowane na szybkość, zwinność oraz siłę i wytrzymałość. Dobrze przygotowany zawodnik pod względem przygotowania fizycznego ma jeden z ważniejszych fundamentów jak nie najważniejszy by stać się w pełni profesjonalnym tenisistą. Czego brakuję w pełni do całej układanki? Poniżej przedstawiam rysunek, który według mnie przedstawia mała receptę na sukces w tej ciężkiej dyscyplinie. Na koniec chciał bym zauważyć, że wiele trenerów nie docenia faktu przygotowania motorycznego zawodników ale na szczęście się wszystko zmienia ku lepszemu. Jedynym mankamentem jest fakt, że zazwyczaj takie zajęcia prowadzą ludzie wywodzący się z lekkiej atletyki nie mający pojęcia o specyfice tenisa ziemnego. Pamiętajcie, że nawet trening ogólnorozwojowy powinien być zawsze przeprowadzony z transferem do rakiety i piłki tenisowej bo to wszystko robimy po to by zawodnik lepiej się poruszał na korcie, a nie na bieżni.

sukces

 

Pozdrawiam

Tomi

Reklamy

2 thoughts on “Przygotowanie motoryczne w tenisie ziemnym

  1. Tomek – ciekawy artykuł tylko skończył się trochę za szybko… mam nadzieję, że będziesz zgłębiał ten temat bardziej:) Myślę, że środowisko tenisowe byłoby zainteresowane.

    Jedna rzecz, które mnie zaskoczyła to kwestie związane z włóknami mięśniowymi. Rzeczywiście przy pomocy treningu jesteśmy w stanie wpłynąć na strukturę włókien? Na podstawie swojej dotychczasowej wiedzy myślałem, że to sprawa stricte genetyczna i można tylko rozwinąć poszczególne zdolności motoryczne w granicach pierwotnej struktury włókien jakie dostaliśmy od natury. Napisz proszę kilka zdań rozwinięcia w tym temacie.

    Pozdrawiam:)
    Michał

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s